HAKKINDA

HAKKINDA

HAKKINDA

 Semra Dereli,İstanbul doğumlu Şair, Yazar. Semra Dereli’nin ilk şiir kitabı “Buzdan Hayal Miydi Sevdam?” 1999 yılında Akdeniz Kitabevi, ikinci şiir kitabı “Akdeniz Fahişesi” 2002 yılında Scala Yayıncılık, düzyazı şiirlerinden oluşan 3. Kitabı “Kaç Defa Unutmalı Seni?” 2010 yılında Scala Yayıncılık tarafından yayınlandı. “Buzdan Hayal Miydi Sevdam?” adlı eserinin 2003 yılında 2.baskısı, 2010 yılında 3.baskısı; “Akdeniz Fahişesi”nin 2010 yılında 2.baskısı yapılarak şiir kitaplarının satmadığı düşüncesini haksız çıkaran satış rakamlarıyla öne çıktı.

2003 Yılında Şair, Ozan ve Yazarlar Kültür Derneği’ tarafından “Baba” ve “Kırık Ayna” isimli şiirleri ödüle layık görüldü. 2006-2008 Yıllarında uluslararası yayın olan Keyfood Magazine ve aktüel magazin dergisi Tatlı Hayat‘ta, 2007-2010 Yılları arasında TASSA Havayolları Kabin Memurları Derneği yayını TASSA Extra’da Genel Yayın Yönetmenliği yaptı. Üç dergide de çok sayıda yazı ve röportajları yayınlandı. 2009-2012 Yılları arasında TALPA Türkiye Havayolları Pilotları Derneği yayını Kokpit’ten Bakış dergisinde yazıları yayınlandı. 2017 Yılında Sivil Havacılık dergisi B Kapısı’nda yazmaya başladı.

TV programı “Uçuş Keyfi“nin internet portalında 2008- 2012 yılları arasında, haber sitesi Airkule’de 2010-2011 yılları arasında yazılar yazdı. Scala Yayıncılığın web sitesi Scala Kitapçı’da 2002-2017 Yılları arasında makaleleri yayınlandı.

Şiiri üç boyutlu ifade etme çabasının örnekleri, 1999 Yılında Antalya Sanatçıları Derneği ANSAN’da tuval üzerine şiirlerini yazarak tasarladığı şiir tablolarının sergilenmesiyle başlamıştır. “Lalelerin Şairi” olarak anılması, 2008 Yılında 3.Uluslararası Lale Festivali – Laleler Heykel ve Tasarım Sergisi’ne katılmasıyla başlamıştır. Festivale katılan sanatçıların bu deyişi, 75 sanatçı arasında tek şair olması ve lale figürü üzerine şiir yazması sebebiyledir. 2010 Yılında havacılık camiasında çalışan sanatçıları buluşturan “Uçuşan Renkler Karma Sergisi”nin küratörlüğünü yaptı.  Sergiye kitapları ve şiir tablolarıyla katıldı.

“Hilaf” adlı romanı, 2017 yılında  Kanguru Yayınları tarafından yayınlandı. 2019 Yılında Türkiye’nin ilk kabin memurluğu tarihçesi kitabı aynı zamanda ülkemizde Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri mesleki alanında yazılan ilk akademik yayın ve dünya kabin memurluğu tarihine ait ilk bütünsel ve akademik çalışma olan, “Kabin Memurluğu Mesleği ve Tarihçesi: Tek Kanatlılar” yayınlandı. “Tek Kanatlılar Kabin Memurluğu Mesleği ve Tarihçesi”, havayolu mülakatlarına girmeye hazırlanan adaylar, üniversitede Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri okumayı düşünen öğrenci adayları ve bu bölümde okuyan öğrenciler için de kılavuz bir eser oldu. Antalya Bilim Üniversitesi 2019 yılı Havacılık Ödülleri’nde, havacılık sektörüne yaptığı emek ve katkıları nedeniyle nişan takılan Dereli’nin bu çalışması sektörde öncü bir eser olacak.

Evli ve iki çocuk sahibi olan Dereli, edebiyat çalışmalarının yanı sıra üniversitelerin Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri programlarında öğretim görevlisi olarak ders vermekle birlikte SHGM ve MEB yetkili eğitmen olarak Kabin Ekibi Temel Eğitimi, Havacılık Güvenliği, CRM&DRM eğitimleri vermektedir.

ARAMA KELİMELERİ

HAKKINDA SEMRA DERELİ

HAKKINDA SEMRA DERELİ HAYAT HİKAYESİ VE ESERLERİ

HAKKINDA SEMRA DERELİ BİYOGRAFİSİ

HAKKINDA SEMRA DERELİ ÖZGEÇMİŞİ

HAKKINDA İSTANBUL’DA LALE ZAMANI…

HAKKINDA LALELERİN ŞAİRİ

HAKKINDA LALE FESTİVALİ