AKDENİZ FAHİŞESİ

Şiir Kitabının Yayın Tarihleri:

Birinci Baskı: Scala Yayıncılık, 2002

İkinci Baskı: Scala Yayıncılık, 2010

akdeniz fahişesi

akdeniz fahişesi

Akdeniz Fahişesi Kitabı:

Akdeniz fahişesi, bugüne kadar yayınlanmış Kıbrısla ilgili efsane şiirlerin bulunduğu özel bir kitaptır. Bu kitap Kıbrıs’ta Kıbrıslı Şairlerin kitapları arasında yer alır… Kitabın sayfaları parmaklarınızın arasından kayıp giderken Akdeniz’den esen ılık bir meltemin yüzünüzü okşadığını hisseceksiniz. Kıbrısta bir gazetecinin Kıbrıs’ın yeraltı zenginlikleri hakkında yazmış olduğu bir makalede ya da dilden dile anlatılan bir söylencede rastlayabileceğiniz Akdeniz Fahişesi betimlemesi bu şiir kitabında en gerçek halini buluyor. Kıbrıs’ın eşsiz güzelliklerini bir kadın silüetinde göstererek Kıbrıs’ı görenleri olduğu gibi şiiri okuyanları da kendine hayran bırakıyor… Kıbrıs’ta kitaplara konu olan onlarca efsaneden sadece biridir Akdeniz Fahişesi ve Semra Dereli bu efsaneyi şu cümlelerle kaleme almıştır:

“Gökyüzü kızıllığını terk ediyor, gündüz gecesine kavuşmakta… Uzaklarda hayal meyal gördüğümüz deniz fenerleri artık içimizi aydınlatmaya başladı. Yorgun yelkenlimiz taze gelin gibi süzülerek antik limana girdi. Onu görmek, ona kavuşmak an meselesiydi. Geçmişe sessiz şahitlik eden tarihi kale, siyaha bürünürken geride kalan yüksek dağlar tek hakimiyetin kendisinde olduğunu ima eder gibi bizleri kucaklıyor… Bir başkalık var dokusunda, bir yansıma herkesin hayallerine uzanan, gizem eskilere ait, hatta tılsımlı bir Akdeniz kokusu insanı büyülercesine bedenine yayılan…

Yıldızlarla süslenmiş mehtabın gölgesinde yürürken daracık sokaklarda, ruhlarımızı rahatlatıyor bir bakıma kendimizi unutuyoruz Akdeniz sarhoşluğunda! Sanki zaman yolculuğuna çıkmış gibiyiz! Düşününce yaşlı yüreğine sığdırdıklarını, hükümdarlar arasında para karşılığı satılışını, Akdeniz’ de fuhuşun onunla başlayıp tüm dünyaya yayılışını. Venedikliler zamanında korsanlara ait olduğunu, efsanelerle dolu, hanımeli tüten bu eşsiz güzelliğin askeri amaçlara da hizmet edip, ticaret yolunu kendi bünyesinde barındırdığını… Uğruna kan dökülmesi sebepsiz olmasa gerek! Söylenceye göre; herkesin sahip olmak istediği ve çok fazla el değiştirdiği için tarihte ‘’Akdeniz Fahişesi’’ almıştır. Akdeniz Fahişesi, düşlerdeki unutulmaz kadın imajıyla siyasi bir düşünce olarak kalmıştır. Bu kadın Kıbrıs’tır…”

Arama kelimeleri

AKDENİZ FAHİŞESİ

AKDENİZ FAHİŞESİ kıbrıs magosa girne

AKDENİZ FAHİŞESİ gazi magosa

AKDENİZ FAHİŞESİ Lefkoşa