KAÇ DEFA UNUTMALI SENİ?

KAÇ DEFA UNUTMALI SENİ?

KAÇ DEFA UNUTMALI SENİ?

Birinci Baskı: Scala Yayıncılık, 2010

Semra Dereli’nin düzyazı şiirlerinden oluşan kitabıdır. Metinlerine şiir de olduğu gibi bir iç ahenk bulunmakta, şairane anlatımının altında bir tema yer almaktadır. Duygular imgelerle anlatılmış, aşk, hüzün, ayrılık, hasret gibi hisler işlenmiştir. Dereli’nin mensur şiir denemelerinden oluşan bu kitabıyla, duygu dünyanıza yapacağınız yolculukta kendinizden birşeyler bulacak, duyguların masalsı bir anlatımla akıp gitmesine kapılacaksınız.

Kitaba adını veren düzyazı şiiri:

“Daha kaç gece gerek karanlığına karıştığım? Kaç düş hep aynı koridorlarda seni aradığım? Ve kaç damla gözyaşı hiçliğe akıttığım? Daha kaç yıl gerek bana adını durmadan sayıklayacağım?

Kaç mevsim geçti son ayrılığın ardından hafızamdan yalnızca veda silinmiş. Nasıldı son bakışın, neydi son sözün yok belleğimde, yitirilmiş… Geride ne varsa her şey diri! Tüm yaşananlar yaşanamayanlarla el ele… Arada bir göğsümü sıkıştırıyorlar sinsice. Yine sıradan bir gündü yaşadığım; senden uzakta adını hatırlamadığım. Gecemi böldü hatıran, sıcak uykumda çöreklenip göğüs kafesime. Buram buram taze aşk kokusu yeniden yüreğimde! Kimdeydi en son ellerin, kimin dudaklarından düşmüştü adın bilmiyorum. Yıllar var ki, yüzüne dokunmadım. Unutulmaz sevdaydı senden uzakta yaşadığım. Her “Bitti” dediğimde yeniden başladığım… Hangi mevsimden çarpmıştın yüzüme bir kez daha? Hangi tınıyla süzülmüştün rüyama bilinmez. Alt üst oldu bedenim, gece ayazında alev alev bir karyola… Yüreğimi yakan o iz, benliğimi paramparça etti. Şafak, ufuktan da uzak bir kez daha… Daha kaç gece bağrımı deşecek düşlerin? Daha kaç sabah bana böyle ırak kalacak? Sensiz ne yollar bitti, ne karlar eridi geçmiş mevsimlerde. Yoktun yıllarca… Dönüşü olmayan yollara sapmıştık ikimizde. Kader de, alın yazısı de! Çıkmaz sokaklardan artık el sallama düşlerime… Olmayacaksın… Çok seneler geçti sevdanın üzerinden. Bir kez daha benim sevdalım olamayacaksın. Öyle ansızın çekip gelme gecelerime. Bırak, sevdan soğuk kalsın içimde. Durup durup bir bıçak sokup, yüreğimde döndürme. Güzeldin, aşk seninle güzeldi. Ne olur kal geçmişimde. Zaaflarımla oynama. Sorgulamaktan vazgeçtim hata hangimizdeydi, neden ayrı düştü yollarımız… Faydası yok artık bu cevapsız soruların ikimize de. Giden gitmiş, kalan “Benle kal” dememiş. Demek ki, hayat bize ortak bir elbise biçmemiş!

Ne kadar sevmeliydim seni, unutmak için? Yılları devirdim, çok köprüler yıktım. Yalnız senin varlığını yakamadım. Sevdim, çok sevdim ki hala silemedim adını aklımdan. Öyle ansızın gelip, düşlerime dokunma. Bu geceler böyle geçmiyor senden sonra. Daha neyimi istiyorsun kendini unutturmak için? Hiç bu kadar sensiz kalmadım ki! Bilemedim, kaç defa unutmalı seni?”

 

ARAMA KELİMELERİ

KAÇ DEFA UNUTMALI SENİ KİTAP

KAÇ DEFA UNUTMALI SENİ EDEBİYAT

KAÇ DEFA UNUTMALI SENİ AŞK

KAÇ DEFA UNUTMALI SENİ KALP

KAÇ DEFA UNUTMALI SENİ İLK AŞK

KAÇ DEFA UNUTMALI SENİ PROSE POETRY POEM IN PROSE PROSE POEM