OKURDAN

“Bir yazarı en mutlu eden şey okuyucularıyla arasında kuracağı duygusal bağdır… Bu bağ elin değdiği kitap kapaklarından, gözün değdiği sayfalara, duygulara dokunan mısralardan, yüreği saran imgelere akarak kurulur. Kurulan bu bağ ise yazarı besler, büyütür…”

 

 

 

Birkaç saat evvel elime aldım kitabınızı. Yurt dışındaki birkaç arkadaşa kitap yollamak amacıyla kitapevine gittiğimde, gözüme ilişti Akdeniz Fahişesi… İsmi çekmişti beni önce, belgisiz ama ta­nıdık bir şekilde. Ön kapakta ne olduğunu  anlayama­dığım tasarım ise ayrı bir olaydı… Ne olduğunu halen anlamadım ama anlaşılmayan birçokşey gibi gayet anlamlı ve çekici gelmişti bana, nedensiz. Arka kapaktaki mısralar ise, her satın aldığım ki­tapta gerçekleşen olayı tetiklemişti… Ben bir kitaba tek bakışta tutulmazsam, o kitabı almam… Bu kez de böyle oldu… Kitabı aldım. Amacım, arkadaşıma yollamaktı fakat karar verdim, önce ben okuyacağım. Daha sonra ise ona yeni bir tane alacağım… Çünkü ilk şiirinizi okudum, malum Akdeniz Fahişesi… Ve kitap ayracınızdaki Mercan Kayalıklarında Fısıltısın adlı şiirinizi de okudum. Ve açık olmak gerekirse sevdalandım… Tekrar etme ihtiyaç duya­cak kadar sevdalandım Akdeniz Fahişesi’ne… Çünkü bu kerhane dünyanın Belalar Adası ismini vermeye bile yeltendiği şu bizim Aşıklar Adası’na bağlıyım ben de… Ve tüm bu yeltenişlere ra¤ğmen, isyanım hüzünlü fakat narin bir aşka yenilmş bir fisıltıyla haykırıyor… Benim umudum hala var diyor. Elime aldığım kita­bınız bu haykırışa daha güçlü bir ses ekledi, emin olabilirsiniz…

MEHMET RATİF

“Akdeniz Fahişesi” Adlı kitabınızı bana hediye ettiler. Birçok şiir kitabı okumuştum ama sizin kitabınız bana apayrı geldi. Bir insanın duygularını bu kadar güzel bir şekilde kağıda dökmesi beni gerçekten etkiledi.

EVRİM BENZETSEL

Ben 18 yaşımdayım ve Kıbrıs’ta yaşıyorum. Bir ricam var! Eğer bir gün bu güzel adaya yolun düşerse bir imza günü de burada yapmanı isterim! Okuyucu kitlen çoğaldı, haberin olsun. Geçen gün bir arkadaşımın doğum günü vardı. Samimi bir arkadaşım olduğu için güzel bir hediye almak istiyordum. Çok düşündüm ve ona alacağım en güzel hediyenin senin kitabın olacağına karar verdim. Aldım, çok beğendi… Umarım gelirsin ve seni o arkadaşımla da tanıştırırım.

EVRİM BENZETSEL

Anne’yi, düş sevgiliyi, ayrılığı, sevgili özlemini bu kadar iyi yaza­bilen başka bir kişinin daha var olduğunu fark edince, Scala’dan çıkan “Akdeniz Fahişesi”ni rastlantıyla bir kütüphanede bulunca, sabredemeyip gece bitip gün gelinceye dek telaşla okuyunca bu ko­ca acunda yapayalnız olmadığımı görünce çokta nazlanmadan dö­küldü parmaklarım dile getirişe. Semra Dereli, siz bütün bu yazdıklarınızı/kurduklarınızı nasıl da bulabildiniz? Böyle naif, böyle sevecen ve böyle âşık nasıl olabili­yorsunuz? Yalnızlığı, benim de içimde yer aldığı gibi –aynen- na­sıl bilebiliyor ve yazabiliyorsunuz?

BATUR FATİH İLHAN

Çok yürekten, duygulu… Anlamlı… Ağlatan… Yüreğine sağlık! Sevgiler.

İLKGÜL ÇELEBİOĞLU

Yalın ve akıcı işçilik… Tebrik ediyorum sizi.

MUSA ZİNDAN

Bir anne özleminin daha buruk işlenişi… Sevgili Semra… Sen bugün beni ağlatacaksın… Ben annemi özledim…

METİN ESER

Güzel şiir, okuyanda iz bırakıyor.

KAMİL AYDEMİR

Harika! O efsaneyi hemen okumak istiyorum… Sevgiyle kalın.

KAMURAN ESEN

İçimi pareleyen ender şiirlerden bu sevgili Semra. Allah hepimizi tüm kötülüklerden korusun. Daima en güzel sevgilerle kal. Şiirlerine duyguların çok güzel bir şekilde akıyor.

Sevgili Semra, anlatımını zevkle okudum. Şiir gibi yazmışsın ve sonu süper. Şimdi tekrar şiirini okuyacağım.

SAĞLICAKLA

Bugün “Buzdan Hayal Miydi Sevdam?” adlı şiir kitabınızı okudum ve çok büyük keyif aldım. Gerçeği söylemek gerekirse hiç kitap okumayı sevmem ama arada sırf okumak için okuyupta büyük keyif aldığım denemelerim olmuştur. Sizin kitabınız bana yine aynı keyfi verdi. Size teşekkür ediyorum ve başka kitaplarınızın olup olmadığını merak ediyorum. Belki bu e-maili de okumazsınız bile ama ben gerçekten büyük bir keyif aldığımı bilmenizi isterim.

PERİHAN

Her şiiriniz gizemli ve duygu yüklü. Yüreğinize sağlık.

HÜSEYİN SIĞIRTMAÇ

Serbest şiir vurgunu olmasam da sizinkiler biraz farklı geldi. Çok güzel bir hüzün kokusu var…

HÜSEYİN POYRAZ

Harikulade bir anlatım! Tebrik ediyorum sizi… Okumaya devam edeceğim…

YAKUP İÇİK

“Akdeniz Fahişesi” adlı şiir kitabınızı okuduktan sonra şiirlerinize hayran kaldım. Uzun bir arayış sonucunda “Buzdan Hayal Miydi Sevdam?” adlı şiir kitabınızı en sonunda bir kitabevinin rafında buldum. Ancak şiirsever(!) biri tarafından 37. ve 38. sayfaları kitabınızdan kopartılıp yeniden yerine konmuş. Bunu eve gelince ve kitabı okumaya başlayınca fark ettim. Ben o sayfadaki şiirleri okuyamadım ve çok merak ediyorum. Kitabınızı hala o 2 şiir için aramaktayım ama bulamıyorum. Bana o 2 şiiri gönderme imkanınız varsa çok sevineceğim.

BURAK ADAN

Fevkalade bir şiir… Başarılarınızın devamını diliyorum… Sizi takip edeceğim…

CEKUARA

Allah’ın O’na bahşettiği tüm rolleri birbirine karıştırmadan, ustaca taşıyan güzel ruh…

Yetenekle harmanlanan yaratıcılık…

Çoğu insanın sıradan saydığı rutin eylemler Dereli’nin dünyasında şiirsellikle harmanlanarak sıra dışı bir edebi belgesel niteliğinde vuku buluyor. “Örnek alınası” ve tanıdığınız için mutlulukla birlikte onur duyduğunuz bir kişilik… İyi ki, varsın. Öyle ki, ruhlarımız sözlerinle beslensin zira senin eserlerin fani söylemlere değil, ölümsüz ruhlarımıza kadeh kaldırıyor…

SELİN BİLGEHAN

Hiç sıkılmadan okuduğum, edebiyata attığım ilk adımdır… Ne bir Ziya Gökalp, ne bir Namık Kemal, ne de bir Atilla İlhan… İçimde yaşadıklarımı bu kadar yalın ve istiarelerle anlatabilen tezat insan… Bu kitap herkesin kendini bulacağı; duygularını daha iyi adlandırabileceği bir kitap…

MELİS MATLIM

Semra Dereli… “Hayata bir kere daha kim olarak gelmek isterdiniz?” diye bir soru ile karşılaşırsam… Tereddütsüz senin adını vereceğim.

REVNAK GÜZEL

Şiirlerini okurken böyle taa uzaklara alıp götürüyor beni sadece bedenim kalıyor oracıkta… Sanki o ana kadar daha önce hiç keşfetmemiş bir gücünüzün olduğunu hissediyorsunuz içinizde. Kendinize ait bir parça muhakkak geçiyor dizelerin birinde ve takılıp kalıyorsunuz o güne kadar keşfedemediğiniz gücünüz ile dizelere, alıp götürüyor taa uzaklara…

HAKKI YAZICILAR

 

 

 

Leave a Reply