İNSANOĞLUNUN BÜYÜK KEŞFİ ADAM BİTKİ

Uzun ve sağlıklı yaşamın sırlarını yüzyıllardır keşfetmeye çalışan insanoğlu, Uzakdoğu’nun mistik kapılarını araladıkça yeni ve mucizevî keşiflerde bulunuyor. Yeni hastalıkların ortaya çıkması ve insanlığın sonsuz yaşamın peşinden koşma arzusu ile gençliği muhafaza etme çabası, şifalı bitki ve otların insan hayatında yer almasını sağlıyor.

Yunanca “Tam iyileşme” anlamını taşıyan Ginseng, tüm şifalı bitkiler içerisinde, strese ve travmaya karşı en etkili maddeyi içeriyor ve yaşlanma sürecinin yavaşlatılmasında mucize buluş olarak kabul ediliyor. Uzakdoğu’da 2000 yıldır kullanılan, sayısız yararlarına her geçen gün yenisinin eklendiği Ginseng, alçak boylu, çok köklü bir bitkidir. Çin, Kore ve Japonya’da, Sibirya ve Kuzey Amerika’da dağlarda yabani olarak yetişmesinin yanı sıra özel olarak da yetiştirilmektedir. Köklerinin her birinin insan figürünü andırması sebebiyle “Adam bitki” anlamına gelen adıyla anılır.

Çin tıbbının en meşhur bitkisinin, B1 ve B2 içeren; kuvvet verici, kan basıncını düzenleyici, akciğer ve kalbi koruyucu, kolesterol düşürücü, yorgunluğu giderici, iştah açıcı, cinsel gücü kuvvetlendirici, şeker hastalığını iyileştirici, anemiye iyi gelen, tümör hücrelerini yavaşlatıcı ve zihni güçlendirici etkileri vardır.

Hayat İksiri Kırmızı Kore Ginsengi

Dünyada sadece Güney Kore Devleti tarafından seçilmiş özel bölgelerde ekilip, 16 yılda yetiştirilen yüksek kalitedeki hücre yapıcı bir bitkidir. Kırmızı Ginseng’in yetiştirme, işleme, preparat haline getirme ve dünya pazarına satışı Kore Resmi Tekel İdaresi’nce yapılmaktadır. Bu kıymetli bitkinin Kore Devleti’nin tekelinde muhafaza edilmesinin sebebi hatalı üretimlerin olmaması, bitkinin tam gelişmeden erken toplanması, taklit edilerek kalitesinin bozulmaması içindir. Üretimin her aşaması Kore Devleti’nin gözetiminde olmakla birlikte Kore Ginseng uzmanları tarafından üretilen bitkilere Korean Red Ginseng (Kırmızı Kore Ginsengi) patenti alınmış ve diğer Ginseng türlerinden ayrılmıştır. Ginseng olarak adlandırılan adam bitkiler 4–5 senede yetiştirilen, devlet kontrolünde değil de özel firmalar tarafından kısıtlama olmaksızın her yerde programlanmış ekim alanlarında üretilen beyaz renkli Ginseng’dir. Bu Ginseng türü yetiştirildiği ülkenin adıyla anılmaktadır: Sibirya Ginsengi, Amerika Ginsengi gibi. Ancak tüm dünyada üretilen Ginseng türlerinin hiçbiri Kırmızı Kore Ginsengi kadar değerli ve faydalı değildir. Kirli çevre koşulları ve suni gübrelenmeye karşı hassas olan mucizevî bitki üretim aşamasında kimyasal maddelerle temas ettiğinde bozulup çürümektedir. Zamanı geldiğinde ekim alanından sökülen kökler işlenileceği fabrikaya getirildikten sonra en iyi kalitede olanları seçilir. Seçilen kökler yıkanır, özel bir yöntemle işlenip kurutulurlar. İmalatları boyunca kalite kontrol denetimi sık sık yapılan kökler steril şartlarda işlenip paketlenir. Tablet, çay, toz, kapsül, tonik gibi değişik preparatlar halinde dünya pazarında satışa sunulur.

Ginseng bitkisi 8–9 çeşit faydalı madde içerirken Kırmızı Kore Ginsengi 22 çeşit faydalı madde içermektedir. Kırmızı Kore Ginsengi’nde yaşlanma etkilerini geciktirici anti-oksidant maddeler ve diğer herhangi Ginseng türünde bulunmayan insülin benzeri maddeler de içermektedir. Karaciğeri alkol tüketiminin ve çeşitli hastalıkların etkisinden korumaktadır. Karaciğer sağlığını koruyan ve karaciğer hücrelerinin yenilenmesini kolaylaştırmasının yanı sıra zihni güçlendirmekte, radyasyon ve ışın tedavisinin sebep olduğu hücre tahribatını azaltabilmektedir. Özellikle kanser hastalarının kanında oluşan bazı eksiklikleri gideren hayat iksirinin kullanıcılarında kanser oranı yaklaşık 0.50 oranında kullanmayanlara oranla düşüyor. Kırmızı Ginseng kullanım süresi ve sıklığının artması ile kanser riski azalıyor. Uzay çalışmaları sırasında astronotlara, protein gereksinimlerini karşılamaları, dirençlerinin kırılmaması ve radyasyona karşı korunabilmeleri için bol miktarda Ginseng ürünleri verildiği biliniyor. Hafıza zayıflığını, dalgınlığı ve konsantrasyon bozukluğunu önler, sinir bozukluklarına ve depresyona karşı vücudu korur, sindirim sistemi rahatsızlıklarını giderir, humma, tüberküloz, cüzam, gut, romatizma, bronşit, astım, alerji gibi hastalıkların tedavisinde başarılı sonuçlar verir. İnsan sağlığına faydaları sayılamayacak kadar çok olan adam bitkinin hipertansiyon hastalarında ve östrojen hormon bozukluğu olan hastalarda kullanılması önerilmiyor.

Uzakdoğu’nun mistik kültürü içerisinde yüzyıllardır barınan güzellikler batının yeni keşifler peşinde koşmasıyla gizemini kaybederek dünyaya açılıyor. Ginseng ve Kırmızı Kore Ginsengi uzak doğuda ki 2000 yıllık sırrının kapılarını batıda ki bilim adamlarına açmasıyla sağlıklı ve uzun yaşam hayali gerçeğe dönüşüyor.

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply