UZAKDOĞU’DAN GELEN İKSİR YEŞİL ÇAY

Fokurdayan çaydanlığın üzerinde demlenmeyi bekleyen siyah çayın aile içindeki kıymeti yadsınamazken son yıllarda bildiğimiz dökme çayın aslında yüzyıllardır varolan tek rakibi yeşil çayla rekabete girmesi kaçınılmaz oldu. Egzotik yiyecek ve içecekleri keşfedenlerimiz sağlığa çok yararlı bu bitkiyi fincanlarından eksik etmiyor.

Son yıllarda alternatif tıbbın halk arasında açtığı çığır günden güne yeni keşiflerle renklenmekte, çeşit arttıkça insanların kafası da karışmakta. Eski kuşağın lokman hekimlerden medet umduğu günleri cehaletle bağdaştıran yeni jenerasyon alternatif tıp, şifalı bitkiler gibi konulara tutunarak günümüz metropoliten hayatın stresinden arınmaya çalışmakta. Uzakdoğu’nun mistik kültürü ise egzotik hatta gizemli değerleriyle ilgilenenleri cezbe diyor. Yeşil çay da keşfedilen ve henüz ispatlanmamış özellikleriyle hem biyolojik olarak hem de cilde kazandırdığı görünen güzellikleriyle uzun zaman ilgi göreceğe benziyor.

İmkânınız olurda bir gün Çin ya da Japonya’ya yolunuz düşerse şaşırmamanız gereken ilk şey etrafınızda gördüğünüz herkesin her an yeşil çay içiyor olması. Bindiğiniz taksinin şoförünün yanında ya da alışveriş yaptığınız dükkândaki tezgâhın üzerinde mutlaka uzun şeffaf şişe görünümündeki bardaklara rastlayabilirsiniz. Sokak aralarındaki Çin işi (!) dükkânların hepsinde çok da ucuza alabileceğiniz geniş ağız kısmında süzgeç bulunan, şişe benzeri uzun bardaklar yasemin ve yeşil çay içmek için üretilmiş. Eğer yolunuz bir Sushi Bar’a düşerse oturup eşsiz lezzetteki sushileri yerken bardan masaya doğru uzanan sıcak su musluğundan fincanınıza sıcak su koyarak masadaki toz yeşil çaydan ilave edebilir, sushinize yeşil çayla eşlik edebilirsiniz. Gittiğiniz başka restoranlarda ise mutlaka kulpsuz fincanlarla beraber bir demlik yeşil çay ikram edilir müesseseden… Japonya, kanser vakalarının dünyada en az görüldüğü ülke olma özelliğini taşımakla birlikte halkın çoğunun sigara içmesine rağmen dünyanın en uzun yaşayan uluslarından biri olması araştırmacıların dikkatini çekiyor. Çin ise dünyada prostat kanserinin en düşük oranda görüldüğü ülke. İki ülke insanların ortak özelliğinin aşırı yeşil çay tüketmeleri olması laboratuar araştırmalarının yeşil çaya odaklanmasına sebep oluyor.

Yeşil çay, aslen siyah çayla aynı bitkiden elde edilmesine rağmen işleme tekniğinden ötürü aralarındaki farklar ortaya çıkmakta. Yeşil çay yaprakları daha az işlem gördüğünden dolayı taze ve yeşil rengini kaybetmiyor. Yeşil çay üretimi için kaliteli yaş çay yaprağı seçilmekte. İşlenmesinde ki önemli husus ise çay yaprağının standartlara uygun toplanması. Siyah çay işleme esnasında oksidasyona maruz kalırken yeşil çay buharla ısıtılarak enzimlerinin ayrılması ile parçalanıyor ve böylece antioksidan maddelerini korumuş oluyor. Buna rağmen siyah çayda da yeşil çayda da kafeinin mevcut olduğunu unutmamak lazım.

Binlerce yıldır Uzakdoğu insanı için vazgeçilmez olan yeşil çay hakkındaki araştırmalar son yıllarda sonuçlanmaya başladı. İnsan beyni üzerinde adeta sihirli bir etkiye sahip olan yeşil çay Alzheimer, Parkinson ve Bunama üzerinde oldukça etkili bir içecek. Beyinde plak oluşumunu yarı yarıya azalttığı doktorlarca açıklandığından tedavi sürecinde bu 3 önemli hastalığın ilerleyişini azaltacağı düşünülebilir. Yeşil çayın doktorlarca kanıtlanmış yararlarını kanser riskini azaltması ve tümörleri küçültmesiyle sıralamaya başlayabiliriz. Kolesterolü düşüren, tansiyonu ve kan şekerini ayarlayan yeşil çay, diş çürümesini dahi önlemekte. Stresi azaltan, gribi önleyen, yaşlanma etkilerini geciktirici hatta migreni geçiren yeşil çay şekersiz içilmekte.

Birçok kozmetik firması ürünlerinin içeriğinde yeşil çaya yer vermeye çoktan başladı. Kadının güzelliğine güzellik katma çabası içindeki büyük firmalar Uzakdoğu kökenli firmaların yıllardır içeriğinde yeşil çaya yer verdikleri ürünleri mercek altına aldılar. Yeşil çayın anti-aging özelliğini öne sürerek pazarlama stratejilerini geliştiren firmalar kadınları etkileyerek ürünlerini satmakta oldukça başarılı.

Yeşil Çay, siyah çayla olan rekabette ne kadar başarılı olur bilinmez ama laborantlara kazandıracağı çok önemli bilgileri içeriğinde gizlemekte. Yararları keşfedildikçe uzun ve sağlıklı yaşamın iksiri olarak savunulan bu bitki gazete kupürlerini oldukça meşgul edeceğe benziyor. Maksat çay içmekse faydalısını içmek kendimiz için iyi bir şey yapmaktır! Yok, eğer kara çayın demine düşkünseniz ve yeşil çayı “Acı” buluyorsanız vücudunuzun daha çok antioksidan ihtiyaç duyacağını bilmenizde yarar var!

Leave a Reply